Jezioro Zegrzyńskie czyli retencyjny zbiornik wodny utworzony na rzece Narew. Jezioro wykorzystywane jest jako akwen żeglugowy, energetyczny, rolniczy, rekreacyjny oraz do celów ochrony przeciwpowodziowej. Pełni również funkcję zbiornika wody pitnej.
Zbiornik Powstał w 1963, jego powierzchnia wynosi 3030 ha, długość 41 km (na Narwi), szerokość do ok. 3.5 km, pojemność 94.3 mln m³. Zwierciadło wody znajduje się 79 m n.p.m. Maksymalne spiętrzenie wynosi 7 metrów. Zbiornik powstał po przegrodzeniu koryta Narwi zaporą w Dębem Na zaporze została zbudowana elektrownia wodna o mocy 20 MW. Zbiornik połączony jest z Bugiem, Narwią oraz Wisłą (poprzez Kanał Żerański) [źródło Wikipedia]. Zegrze stanowi najbliżej od Warszawy położony zbiornik wodny. Jest to odskocznia dla Warszawiaków szukających kontaktu z woda i naturą. Brzegi zbiornika są zagospodarowane, ale nie brakuje tutaj obszarów zielonych. Obok nowoczesnych ośrodków rekreacyjnych i wypoczynków oraz apartamentowców znajdują się tutaj pozostałości po poprzedniej epoce: brzydkie i zniszczone obiekty i zaniedbane obszary.
Nad jeziorem rozlokowane są mariny część z nich wygląda bardzo ekskluzywnie. Znajdują się tutaj również szkółki windsurfingowego oraz wypożyczalnie desek i innego sprzętu pływającego. Dostęp do wody jest z reguły poprzez plaże czyli ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe. Zejście do wody po piasku. Plaże piaszczyste lub trawiaste. Akwen z potencjałem, niestety podczas pobyty nie wiało... |